K nejvýznamnějším poruchám zdraví děti školního věku patří chybné držení těla, kulatá záda, plochá záda, nesouměrné držení s vysunutým jedním bokem, odstávající lopatky, které při neřešení může vést k vážným deformitám páteře. Je podmíněno nedostatečným rozvojem a ochablostí zádového svalstva, což může souviset s celým komplexem rizikových faktorů. Nedostatek pohybu nevhodné a přetížené školní tašky, které děti drží často v jedné ruce, nevyhovující podmínky školní práce, dlouhé a nesprávné sezení ve školních lavicích a za počítačem, to vše jsou příčiny proč vysoké procento ortopedických chyb jako skolióza, kyfóza, ploché nohy a podobně vzniká již ve školním a dorostném věku. Pokud se uvedené chyby včas nepodchytí, může dojít k nenávratnému poškození páteře, které již nebude možné napravit. Postupně dochází ik deformaci vnitřních orgánů. Žebra se posouvají, hrudník začne měnit svůj tvar a orgány se ve stísněných místech zmenšují a naopak v jiných místech chorobně rostou. Je důležité těmto poruchám resp. onemocněním účinně předcházet.
Nepodceňujte prevenci.
Mezi základní preventivní opatření patří zajištění vhodného primárního školního nábytku přizpůsobeného tělesným parametrům žáků. Vzhledem k růstové akceleraci žáků je třeba průběžně sledovat pracovní místo žáků ve škole i doma a v případě potřeby zajistit výměnu pracovního stolu resp. školní lavice a židle. Při výuce výpočetní techniky dbát na ergonomické pracovní místo s počítačem. Pedagogičtí pracovníci by měli dbát a upozorňovat žáky na správný způsob sezení. Nošení správné ortopedicky vyhovující obuvi, která má být pevná vzdušná a tvarovaná má rovněž důležitý vliv na vývoj postavení nohou a páteře. Na přezouvání jsou nevhodné pantofle, tenisky, sandály bez fixované paty. Sledování správného nošení nošení a hmotnosti školních tašek je rovněž zásadní. Váha tašky se měla pohybovat maximálně od 2,5 kg u žáků prvních ročníků do cca. 5 kg u žáků nejvyšších ročníků. Ani prázdná taška nesmí moc vážit. Podle norem pro výrobce má být hmotnost prázdných školních aktovek pro I. stupeň základních škol maximálně 1200g a pro II. stupeň maximálně 1400g. Školní brašna by měla být pevná, dostatečně vyztužená aby kopírovala povrch páteře. Nejen výběr školní tašky je velmi důležitý. Je třeba ji i správně používat. Zdravá školní taška patří na záda. Neměla by sahat až po pás resp. níže. Vhodnější je kratší a širší taška.
Vytváření podmínek a prosazování volného pohybu žáků během přestávek, efektivní využívání hodin tělesné výchovy a zařazování malých forem tělesné výchovy do vyučovací hodiny takzvané "tělovýchovné chvilky" je další oblastí, na kterou je třeba se soustředit. Nevhodné je pěstování sportů s jednostrannou zátěží. Nedodržování uvedených základních zdravotně hygienických požadavků a podceňování a neřešení této problematiky u dětí vede k rozvinutí chronických degenerativních onemocnění v dospělém věku. Z dětí s neléčenými fixovanými chybami držení těla vyrůstají různě tělesně deformovaní mladí lidé s omezenými možnostmi výběru zaměstnání a často změněnou pracovní schopností až invalidizací. Možné zdravotní následky jsou nepříjemné hlediska estetického ale i zdravotního – bolesti, srdeční nedostatečnost, problémy s dýcháním a podobně.