Víte, že v pánevním dně je skupina 11-ti důležitých svalů?
Upínají se na kostěný podklad malé pánve, čímž uzavírají pánevní východ a zajišťují tak potřebnou podporu pánevních orgánů. V oblasti pánve se nacházejí močové cesty, reprodukční orgány i část trávicí soustavy. Svaly pánevního dna musí být silné aby jim tvořily oporu. Povolené svaly pánevního dna se nejčastěji projeví v omezené funkci svěračů nebo se dostaví bolesti zad a břicha, protože dojde k narušení opěrného systému.
- podílejí se na správném držení těla a chůzi
- souvisejí s činností močového ústrojí
- jsou součástí porodních cest
- fungují jako svěrače
Proč může povolené pánevní dno způsobovat problémy se zády?
Protože je propojeno se svaly na zádech, na břiše a s bránicí. Svaly mají jednu zajímavou vlastnost: pokud některý zapojujeme dlouhodobě méně, mají jiné svaly tendenci tuto dekompenzaci vyrovnat a částečně přebírají jeho funkci. To ale není dobře, protože jejich úkolem byl původně jiný pohyb. Zkrátka každý sval má svoji vlastní funkci. A protože svaly pánevního dna ovlivňují náš hluboký stabilizační systém, může se povolené pánevní dno projevit problémy se zády.
Cvičit pánevní dno se netýká jen žen.
Oblast „tam dolů“ je pro mnoho lidí poněkud zakázaným tématem. Hodně se nemluví o tom, že přibližně 35 % osob ve Slovenské republice se potýká s inkontinencí, ať už dočasně např. 100%. během těhotenství nebo dlouhodobě. Rozhodně tedy nejde o problém seniorů. Dalším faktem je, že povolené pánevní dno ovlivňuje u žen gynekologickou oblast, u mužů prostatu a erektilní funkce. Málokterý sportovec také tuší, že pokud se věnuje posilování svalů, měl by začít právě se středem těla a posílením pánevního dna, spíše než s budováním bicepsů.
Posilování svalů pánevního dna by měl provádět každý, bez ohledu na věk nebo na to, zda trpí obtížemi. Předcházíme tím inkontinenci, hemoroidům, problémům s prostatou, gynekologickým problémům, ale především bolestem zad a břicha.
V jakém stavu je vaše pánevní dno?
Ochablé svaly pánevního dna mají často příčinu v sedavém zaměstnání, špatném držení těla a v nedostatku pohybu. Vliv má i překonaný porod a samozřejmě věk, který se chtě nechtě na pohybovém aparátu podepíše. Co můžete udělat pro posilování pánevního dna?
Investujte každý den chvilku času do cvičení svalů pánevního dna. Spočívá zejména ve vědomém zatažení svalů, jako když chcete zadržet nutkání na močení. Např. Kegelovy cviky a cvičení podle Ludmily Mojžíšové jsou léty ověřenými metodami, které jsou pro posílení pánevního dna výborné.
Věnujte se více sportu – je důležité posilovat celý pohybový aparát a zejména střed těla a hluboký stabilizační systém. O svůj pohybový aparát pečujte a dopřejte mu potřebné vitamíny a minerály.
Páni, myslete na zdraví své prostaty. Již po čtyřicítce může docházet ke zvětšování prostaty a nepříjemnostem.
Cviky na pánevní dno by měly provádět nejen ženy po porodu.
Potřebujete pro cvičení pánevního dna trochu motivace? Potom vězte, že jím zlepšíte i vaše milostné prožívání! To je totiž vítaný benefit, který se při posílení svalů pánevního dna dostaví u mužů iu žen.
Svaly pánevního dna posilujete nejen cíleným cvičením ale is správným sezením. Zdravé sezení na dynamických podložkách posiluje svaly pánevního dna a hluboké stabilizační svaly spontánně a nerušivě. Změna tradičního způsobu sezení na aktivní dynamické sezení je nezbytnost, která čeká naši společnost, pokud chceme předcházet mnoha vážným zdravotním komplikacím v našich životech.
Zdroj:
Manažment ošetřování porodních poranění, Doc.MUDr. Igor Rusnák CSc.,MUDr. Eliška Lacková, PhD.
https://www.naturamed.sk/clanok/svaly-panvoveho-dna-viete-na-co-vsetko-vam-sluzia